The archival groups in the possession of the T. G. Masaryk Institute, o. p. s., are permanently deposited in the Masaryk Institute and Archives of the CAS, v. v. i. The most important groups are the personal fonds of Tomáš G. Masaryk and Edvard Beneš, accompanied by the personal fonds of their family members and associates. The history of Masaryk research is documented in the archival fonds of the original T. G. Masaryk Institute (1932-1954) and in documents from the period after its restoration in 1990. This list also includes the personal fonds of some of the scientists of the Masaryk Institute of the CAS and collections of documents relating to the life and work of T. G. Masaryk and E. Beneš.
Sbírka masarykian Antonína Hlaváčka (otce prof. Ivana Hlaváčka): rukopisy a strojopisy opisů korespondence T. G. Masaryka s nakladatelem Gustavem Dubským, spisovatelem J. S. Macharem. Rukopisné poznámky A. Hlaváčka, výstřižky z novin a časopisů, tisky (pozvánky, programy, plakáty), fotografie.
"Procesní spisy Zeměbraneckého soudu ve Vídni proti nepohodlným osobám v politických procesech, členům Maffe, ústředního orgánu českého domácího odboje pro řízení zpravodajské a konspirační práce v českých zemích za první světové války."
Procesní spisy trestního soudu v Praze proti Omladině, politický proces v roce 1894.
Sbírka tištěných materiálů a trojrozměrných předmětů vážících se k životu a dílu T. G. Masaryka a E. Beneše.
Sbírka vznikla z rozhlasové a televizní výzvy veřejnosti, aby zasílali dokumenty k televiznímu filmu České televize o T. G. Masarykovi: Ano, Masaryk.
Noviny, časopisy, fotografie, různé upomínky na TGM, knihy, xerokopie dokumentů
Diplomy, základní dokumenty Společnosti E. Beneše, zápisy ze schůzí, zprávy o činnosti, záznamy o akcích, korespondence, dokumentační sbírky.
Zápisy ze schůzí, zprávy, publikace ústavu, rukopisy, korespondence, dokumentační fotografie E. Beneše.
Instituce založená T.G. Masarykem v roce 1932 jako nadace s účelem správy knihovny, archivu a vydávání jeho prací a bádání v oblastech, kterými se původce zabýval. Její činnost navazovala na Osobní sekretariát a Soukromý archiv a knihovnu prezidenta republiky. Za druhé světové války přejmenována na Studijní knihovnu filozofickou, v roce 1941 zrušena, písemnosti uloženy v Klementinu. V roce 1945 obnovila činnost, v roce 1954 zrušena.
Doplňující materiály (opisy, výstřižky, rukopisy) k osobnímu fondu T. G. Masaryka. Diáře tajemníka V. Kučery a jejich opisy. Druhou skupinou jsou materiály vzešlé z činnosti Ústavu T. G. Masaryka - výstavba ústavu, korespondence, účetní doklady, výstřižky a fotoarchiv. Do fondu byly začleněny části osobních pozůstalostí K. Urbana a V. K. Škracha.
Dokumenty z působnosti obnoveného Ústavu T. G. Masaryka (od 1990); dokumentační sbírka.